Via Lucis …
… není jen známé dílo Jana Amose Komenského, ale také symbolika vyjadřující cestu k poznání, které se tak stává světlem na naší cestě životem. Proto žáci druhého stupně pod vedením několika pedagogů připravili pro ty menší speciální podvečerní zážitek. Ve čtvrtek 16. ledna se naše škola ponořila do tmy, aby kouzlo světla očarovalo představivost žáků prvního stupně. Ti vzali své rodiče, sourozence a často i babičky a dědečky. Vznikl tak proud “světlušek” s čelovkami na hlavě. Ve dvou setmělých patrech zažívali všichni společně překvapení i radost z barevných efektů, fyzikálních světelných pokusů nebo prostě jen úžas nad krásou přírodního fenoménu zvaného světlo. Těšíme se na další spolupráci druhého a prvního stupně a věříme, že si v dalších letech Via Lucis ještě někdy zopakujeme.
Karel
Dne 4. února 2025 se žáci 6. a 7. třídy Svobodné základní školy zúčastnili výstavy Tutanchamon, která se konala v Letňanech. Na výstavě si mohli prohlédnout kopie předmětů ze starověkého Egypta a Tutanchamonovu pohřební místnost v autentické a historicky přesné podobě. Podrobné informace o jednotlivých exponátech jim poskytoval zapůjčený audioprůvodce. Součástí expozice bylo také promítání dvou krátkých filmů, které přibližovaly život faraona Tutanchamona. Výstava byla velmi zajímavá a studenti si z ní odnesli mnoho nových poznatků.
Natálie Kalvodová, 7. třída
Mikulášskou šou pořádají každý rok žáci páté třídy pro svoje mladší spolužáky. Připraví si soutěže, nachystají hudbu a celý program moderují. Letos se vše podařilo na výbornou, takže se všechny děti výborně bavily. Když přišel Mikuláš, Čert a Anděl, měli mnozí slzy na krajíčku, ale nakonec tuto zkoušku odvahy všichni zvládli. Děkujeme páťákům za skvělou akci.
Stopy “sametu”
(ukázka žákovské práce - reportáž)
Dnes, 18. 11. 2024, den po 35. výročí sametové revoluce, se vydáváme do Prahy, abychom šli v jejích stopách.
Je mrazivé pondělní ráno. Čekám na autobus se svou školní skupinou. Autobus odjíždí za necelé dvě minuty a já se už nemůžu dočkat na naše hlavní město. Je 10:30 a já se ocitám v Praze na Černém Mostě. První, co vidím, když vystupuji z autobusu, jsou bezdomovci, kteří žebrají, a volně pohozené odpadky.
Dnes nemáme moc času, takže nečekáme ani chvíli a už se vydáváme na metro, kterým jedeme až na Vyšehrad. Zde nás Karel, náš učitel a také účastník sametové revoluce, vtahuje do děje, aby v nás vzbudil emoce. Zároveň nám poskytuje informace, které později budeme potřebovat. Už i z tohohle ve mně mrazilo.
„Tedy vyrážíme!“ zavelel třídní učitel. Jdeme přes Nuselský most, který nás zavedl na Albertov. Právě zde se 17. listopadu 1989 shromáždilo něco o kolo 20 tisíc lidí, aby vzdali poctu Karlu Hynku Máchovi, který odpočívá na hřbitově na Vyšehradu. Zde měl průvod skončit, ale neskončil a tím pádem jsme neskončili ani my.
Z Vyšehradu právě koukám na naše zaplněné a znečištěné hlavní město. Upřímně ani nevím, jestli bych se sem někdy chtěl přestěhovat. V tenhle moment dojídám bagetu, kterou jsem si z donucení musel udělat, jinak bych totiž umřel hlady. Bohužel už je čas, a tak musím svačinu schovat do batohu a samozřejmě, že to jsem já, tak jsem se u toho musel pořádně opařit svým ovocným čajíkem.
Scházím dolů z Vyšehradu k Národní třídě, kde dav propagující demokracii skončil. Právě proto se zde teď nacházíme. Zapaluji svíčku na počest člověka, který bojoval za demokracii, pro Václava Havla. Myslíme ale i na další lidi, kteří také bojovali.
Toto je poslední část naší výpravy. Připomněli jsme si události 17. 11. 1989 i významné osobnosti a unavení se vracíme do milovaného Jablonce nad Nisou.
Dominik Matěcha
8. třída
28. 11. 2024
Keramická dílna - předvánoční setkání, popovídání a zastavení.
Posilněni báječnou vánočkou pekárny Tanvald Schneider nám práce šla od ruky jedna báseň. Děkujeme všem, kteří přišli a setkali se s námi.
Zájezd do Anglie
6. října se někteří žáci sedmé, osmé a deváté třídy Svobodné základní školy zúčastnili zájezdu do Anglie. Zájezd trval pět dní, během kterých jsme navštívili hlavní turistická místa Londýna a jeho okolí. V průběhu našeho pobytu jsme viděli: Big Ben, Buckinghamský palác, London Eye, muzeum voskových figurín, Stonehenge, Oxford, Tower Bridge, muzeum Harryho Pottera a pevnost Tower. Nejvíce se nám líbilo v muzeu Harryho Pottera, kde jsme si mohli prohlédnout kostýmy, které byly využity ve filmech, a také různé kulisy. Zájezd proběhl podle plánu a všichni žáci se vrátili zpátky domů plní dojmů.
Rozálie Bittmannová (7. třída)
Živá knihovna povolání
V Eurocentru Jablonec nad Nisou se 1. října 2024 uskutečnila Živá knihovna povolání. Tato akce je určena pro žáky 8. a 9. tříd jabloneckých škol. Navštívila ji i 9. třída ze SZŠ. Žáci měli jedinečnou příležitost se osobně setkat s odborníky z firem, jako je Preciosa, ARaymond, ZF nebo se sestřičkami z jablonecké nemocnice. Každý z hostů studentům podrobně a srozumitelně představil svou práci a co obnáší, sdílel zkušenosti a poskytl cenné rady pro budoucí život každého z žáků. Živá knihovna povolání umožnila žákům získat nový pohled na různé profese a lépe se orientovat při výběru střední školy nebo budoucího povolání.
za 9. třídu Jakub Zemánek
Ve středu 9. října navštívili žáci 7., 8. a 9. třídy, kteří nevycestovali do Anglie, exkurzi v liberecké firmě DGS, kde nahlédli pod pokličku výrobního procesu odlitků z lehkých slitin pro automobilový průmysl a nabitý program následně zakončili návštěvou akce Policie ČR s názvem "Policistou na zkoušku". Obě události proběhly v rámci nabídky programu EDUCA VISIT.
Děkujeme ZŠ Antonína Bratršovského za organizaci a pozvánku na charitativní běh pro Zdravotní klauny. Rádi jsme tuto akci podpořili během i finančně. Těšíme se na další ročník. Zdraví žáci 5. a 6. třídy.
Konec školního roku byl pro naši školu v mnoha ohledem speciální. Třeba proto, že jsme si ho mohli naplno užít v nové, krásné budově. A také proto, že jsme se loučili s historicky prvními "deváťáky". Ti si pro své rodiče a učitele připravili pestrý program a zakončili tak svůj školní rok opravdu stylově. A dnes se rozloučili i s ostatními žáky naší školy svým veselým tanečním vystoupením. Neloučili se jen deváťáci, ale také ředitelka školy Dagmar Sacherová, která po 31 letech předává funkci své nástupkyni Janě Sacherové.
Reportáž z Terezína
ukázka žákovské práce o exkurzi studentů 8. a 9. třídy v Terezíně
Dnes, 28. 5. 2024, jsem se vydala autobusem do malé pevnosti v Terezíně, abych se zúčastnila zdejší prohlídky.
Po dvou hodinách jízdy autobusem kráčím po dlouhé kamenité cestě směrem ke vstupní bráně. Vyděsily mě hroby, které lemují cestu, a velká židovská hvězda. Přes vstupní bránu přicházím na dvůr, kde čeká mnoho dalších návštěvníků. K mé skupině už přichází průvodce, který nás vede na panský dvůr.
Vcházím do první cely, kde koukám na dlouhou dřevěnou palandu. „Na konci války tu bylo okolo 90 lidí, 30 cm místa pro každého,” popisuje průvodce. Přesouvám se k další, tentokrát menší cele - samotce. Do ní byli posíláni Židé, kteří se špatně chovali v městské cele. Místnost je velmi malá a vedle dveří byla vidět malá dírka. Od průvodce jsem se dozvěděla, že v této cele bylo okolo 70 lidí. Téměř se tam nevyměňoval vzduch, a tak se lidé v noci točili dokola, aby se každý u této malé dírky mohl nadechnout. V místnosti je tak málo místa, že lidé věznění uvnitř museli spát vestoje a opírat se o svá těla. V celách byla jedna mísa na výkaly vyměňovaná jednou týdně, což znamená, že tyto nečistoty byly všude po zemi a lidé v nich šlapali. Při této představě se mi dělá špatně. Jenže teď už se přesouváme k ještě menším celám, které průvodce popisuje jako jedny z nejhorších. Cely jsou malé a prý v nich bylo vězněno okolo 16 lidí. Zde byli vězni mučeni a vpodstatě automaticky posláni na smrt. Podle průvodce prý lidé dostávali jed nebo zemřeli na hlad. Nejhoršími případy však bylo skákání na hrudník, mlácení do hlav, rozkopávání přirození a mnoho dalších nelidských způsobů mučení. Toto mě velmi rozrušuje, jelikož jsem nikdy neslyšela, jak příšerné to ve věznicích za druhé světové války bylo.
Jako poslední jdeme na konec pevnosti, kde jsem viděla jednu z nejhorších cel. Místnost je velká a horním oknem sem jde světlo. V místnosti je velká dřevěná palanda. Průvodce nám sdělil, že v této cele žilo až 700 lidí. V místnosti vidím jeden záchod, což znamená, že se lidé v noci počůrávali. Také se prý dělo to, že se záchod vyplavil a lidé ve výkalech museli chodit.
Když jsem odcházela z pevnosti, vůbec jsem si nedokázala představit život tam. Podmínky, ve kterých lidé žili, byly nesmírně náročné. Prohlídka ve mně zanechala smutek a lítost.
Elisabeth Rudolfová, žákyně 8. třídy
Ve středu 12. června proběhlo již klasické měření fotbalových sil žáků 8. třídy a jejich rodičů. V napínavém souboji nakonec po mnohých zvratech zvítězil tým rodičů rozdílem dvou branek 7:5. 3x hurá a za rok se těšíme na závěrečnou odvetu.
DEN RODIN:
Den, na který se všichni těšíme.
Den, kdy všichni tančíme pro radost našich rodin.
U nás totiž platí pravidlo: "Kdo tančí, nezlobí!"
Dne 9. května 2024 se 8. třída naší školy spolu se svým třídním učitelem Matějem Čejchanem vydala autobusem do Prahy. Nejprve zde žáci navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, kde si vyslechli přednášku o její historii a o jejím dnešním fungování. Poté měli šanci nahlédnout přímo do sněmovny na důležité jednání poslanců České republiky. Žáci si potom užili oběd a krátký odpočinek v obchodním centru Palladium. Po této pauze vyrazili do České národní banky. Zde je průvodce provedl expozicí, která žákům pomohla pochopit, jakou funkci ČNB plní. Dozvěděli se také spoustu dalších zajímavostí o penězích, jejich pravosti a inflaci. Akce byla zakončena kolem 18. hodiny na jabloneckém autobusovém nádraží.
Za 8. třídu Jakub Zemánek
Dne 5. 3. 2024 navštívil naši školu slavný český fotbalista Jan Koller. Nejdříve ho přivítali žáci prvního stupně, potom slavného fotbalistu mohli poznat i žáci stupně druhého. Doslova celá škola tak měla příležitost nakouknout do života profesionálního fotbalisty. Žáci během celé akce Janu Kollerovi pokládali otázky týkající se jeho kariéry i osobního života. Dozvěděli se například, jak se dostal k fotbalu, jak vypadá týden profesionálního fotbalisty, i to, že se vždy snažil být týmovým hráčem. Na konci besedy žáci měli příležitost se s Janem Kollerem vyfotit a také dostali kartičky s autogramem. Během celé akce panovala pozitivní atmosféra a žáci i učitelé si ji celou velmi užili.
Za SZŠ žáci 7. třídy
Vzpomínky na Ještěd
Před dvěma měsíci se sedmáci po škole vydali na Výpřež a pak šli tmou, vánicí a úžasným ledovým královstvím lesa až na vrchol.
Ubytovali se v hotelu na Ještědu, rozmrzli a po skvělé večeři vyslechli velmi zajímavou přednášku o této ikonické stavbě.
Spát se jim po večerním programu vůbec nechtělo, užívali si zvláštní atmosféru místa a vzájemnou pospolitost.
Cítili jsme se trochu jako v raketě nad světem tam někde dole.
Páteční ráno bylo azurové, snídaně bohatá a cesta zpět zalitá dopoledním sluncem.
Neumím si představit, že bychom na takovou nádheru mohli někdy v životě zapomenout.
Velký dík patří rodičům, bez kterých by to nebylo. Karel
OSMNÁCTDVANÁCT2023
„Liberec, hlavní nádraží,
vystupujte vpravo ve směru jízdy..."
FabLab, FabLab...
„Pěkný hranol dřeva mám,
co já s ním jen udělám?"
FabLab, FabLab...
„UPS! Trošku sem to zadláb!"
Pak laserové plamínky,
fixovaly vzpomínky.
„Jablonec nad Nisou, hlavní nádraží ,
vystupujte vlevo ve směru jízdy...."
Kolektiv autorů
Po stopách sametové revoluce aneb procházka s Procházkou
Dne 16. 11. se žáci 8. třídy SZŠ spolu se svými učiteli Matějem Čejchanem a Karlem Procházkou vydali do Prahy, aby si připomněli události 17. 11. 1989. A zde máme zprávy přímo z místa!
Trasa Vyšehrad - Albertov - Vyšehrad - Národní třída
Momentálně se nacházíme na zastávce metra C Vyšehrad a náš vyučující nám ukazuje fotky ze 17. listopadu a vypráví první část příběhu, jak se on sám jako student účastnil demonstrací.
Dále se vydáváme přes Nuselský most na Albertov a poté na Slavín, kde hledáme hroby slavných osobností. Pak Karel Procházka odvypráví druhou část příběhu ze 17. 11. a my se přesouváme po trase demonstrace na Národní třídu. Tady s mnoha dalšími zapalujeme svíčku jako symbol toho, že i ve velmi drsných dobách je plamen naděje to jediné, co nám nelze vzít. Následně nám Karel odvypráví poslední část příběhu.
“Tato akce proběhla klidněji a rychleji, než kdokoliv z nás předpokládal,” řekl Karel a poté jsme již odjeli na Černý Most, odkud jsme se vrátili do Jablonce - plni dojmů a zážitků z celého dne.
Za 8. třídu Jiří Polák
Vesmírohled “Svobodky” skutečně nahlédl do vesmíru.
Dne 24. 10. se v brzkých ranních hodinách část týmu žáků SZŠ spolu s některými učiteli a rodiči vydala do Prahy - Libuš, aby společně završili několikatýdenní práci na sondě Vesmírohled a vypustili ji spolu se stratosférickým balónem do vesmíru. Tým musel překonat počáteční technické potíže a “za minutu dvanáct” se povedlo balón vypustit. “Drama” ze startu bylo streamováno, takže týmu fandila doslova celá škola. Vše ale nakonec dobře dopadlo…
V úterý 24.10. v 5.20 se dle plánu vydalo pět aut plných dětí, ochotných rodičů a vybraných učitelů na cestu. V autech jeli naši konstruktéři, meteorologové, stopaři, logistici, filmaři i novináři. Čtyři auta mířila do ČHMÚ Praha - Libuš na start sondy a jedno auto na česko-polské pomezí směr Rychnov nad Kněžnou, kam byl matematickým modelem den předem určen dopad sondy.
Po technických potížích, které náš skvělý šéfkonstruktér z Jablotronu na místě bleskově odstranil, naše vylepšená sonda odstartovala 1 minutu před uzavřením časového letového okna pro start !!! Toto “drama” bylo streamovaným přenosem vysíláno do školy.
Vesmírohled si to namířil do Polska a cestou dosáhl maximální výšky 27 km. Podpůrně sondu sledovalo pět radioamatérů z celé ČR a díky nim všechny týmy v jedoucích autech viděly on-line polohu sondy i všech našich aut na mobilní aplikaci. V závěrečné fázi náš tým stopařů v Polsku nasnímal mobilní anténou napojenou na notebook přesnou polohu sondy těsně před dopadem. I tam jsme díky duchapřítomnosti stopařů překonali technické obtíže a v poslední chvíli před dopadem získali přesné GPS souřadnice sondy. Ta dopadla do měkkého pole vedle polské farmy v obci Skrzynka, kam za našimi stopaři během necelé hodiny dorazila i auta jedoucí z Prahy.
Cca kolem 13.00 byla sonda stopařskou trojicí v přímém streamovaném přenosu do školy za potlesku všech přítomných vyzvednuta z pole. Všem se nám ulevilo a díky dopadu do měkkého přežila i kamera, která nasnímala přes 2800 snímků, a kromě brouků v hlíně jsme tak skutečně nahlédli i do vesmíru, a to snímkem, za který by se nemusela stydět ani NASA :-)
Do sondy byl vložen také kinofilm, který zaznamenal i jednu částici kosmického záření. Nyní nás čeká zpracování všech snímků, dat ze sondy, příprava prezentací, tvorba dokumentárního filmu i několika článků o dobývání stratosféry žáky ze Svobodky.
Všem, kteří se jakkoliv podíleli, patří obrovský dík.
Tým SZŠ Sobotníci
Beseda se senátorem
V pátek 3.11. 2023 naši školu navštívil senátor Václav Láska. Strávil jednu hodinu s 8. a 9. třídou. Během této besedy se žáci mohli pana senátora ptát na své otázky. Objevovaly se dotazy ohledně sportu, osobního života, práce i mezinárodní situace. Pan Láska žákům vysvětlil, proč si tuto práci vybral a co obnáší. V průběhu besedy padly zajímavé názory, které určitě mnoha žákům otevřely oči. Během celé akce panovala klidná a často i vtipná atmosféra.
Živá knihovna povolání
Dne 31. 10. 2023 proběhla v prostorách jabloneckého Eurocentra akce s názvem “Živá knihovna povolání”, kterou navštívila i 9. třída naší školy.
Akce se konala za přítomnosti náměstkyně primátora Jany Hamplové. Šlo o prezentaci různých profesí. Představil se zde např. Jablotron, ABB, Preciosa, ale také Policie ČR nebo jablonecká nemocnice. Představitelé firem měli připravenou krátkou prezentaci o různých pracovních pozicích. Součástí bylo i zapojení žáků. Ti si například mohli vyzkoušet oděvy nutné pro určitou práci. Čekal je také trenažér bagru u firmy STRABAG. Na konec prezentace byl vždy prostor na dotazy žáků a učitelů.
Naši deváťáci si akci užili a odnesli si spoustu přínosných informací.
Za 9. třídu SZŠ Jan Zemánek