Stalo se

8. třída fotbalové utkání s rodiči

Ve středu 12. června proběhlo již klasické měření fotbalových sil žáků 8. třídy a jejich rodičů. V napínavém souboji nakonec po mnohých zvratech zvítězil tým rodičů rozdílem dvou branek 7:5. 3x hurá a za rok se těšíme na závěrečnou odvetu. 

DEN RODIN: 

Den, na který se všichni těšíme. 

Den, kdy všichni tančíme pro radost našich rodin. 

U nás totiž platí pravidlo: "Kdo tančí, nezlobí!"

Dne 9. května 2024 se 8. třída naší školy spolu se svým třídním učitelem Matějem Čejchanem vydala autobusem do Prahy. Nejprve zde žáci navštívili Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR, kde si vyslechli přednášku o její historii a o jejím dnešním fungování. Poté měli šanci nahlédnout přímo do sněmovny na důležité jednání poslanců České republiky. Žáci si potom užili oběd a krátký odpočinek v obchodním centru Palladium. Po této pauze vyrazili do České národní banky. Zde je průvodce provedl expozicí, která žákům pomohla pochopit, jakou funkci ČNB plní. Dozvěděli se také spoustu dalších zajímavostí o penězích, jejich pravosti a inflaci. Akce byla zakončena kolem 18. hodiny na jabloneckém autobusovém nádraží.


Za 8. třídu Jakub Zemánek


fotbalista Jan Koller besedoval s žáky SZŠ

Dne 5. 3. 2024 navštívil naši školu slavný český fotbalista Jan Koller. Nejdříve ho přivítali žáci prvního stupně, potom slavného fotbalistu mohli poznat i žáci stupně druhého. Doslova celá škola tak měla příležitost nakouknout do života profesionálního fotbalisty. Žáci během celé akce Janu Kollerovi pokládali otázky týkající se jeho kariéry i osobního života. Dozvěděli se například, jak se dostal k fotbalu, jak vypadá týden profesionálního fotbalisty, i to, že se vždy snažil být týmovým hráčem. Na konci besedy žáci měli příležitost se s Janem Kollerem vyfotit a také dostali kartičky s autogramem. Během celé akce panovala pozitivní atmosféra a žáci i učitelé si ji celou velmi užili.

Za SZŠ žáci 7. třídy

Vzpomínky na Ještěd

Před dvěma měsíci se sedmáci po škole vydali na Výpřež a pak šli tmou, vánicí a úžasným ledovým královstvím lesa až na vrchol. 

Ubytovali se v hotelu na Ještědu, rozmrzli a po skvělé večeři vyslechli velmi zajímavou přednášku o této ikonické stavbě.

Spát se jim po večerním programu vůbec nechtělo, užívali si zvláštní atmosféru místa a vzájemnou pospolitost.

Cítili jsme se trochu jako v raketě nad světem tam někde dole.     

Páteční ráno bylo azurové, snídaně bohatá a cesta zpět zalitá dopoledním sluncem.

Neumím si představit, že bychom na takovou nádheru mohli někdy v životě zapomenout.

Velký dík patří rodičům, bez kterých by to nebylo. Karel

OSMNÁCTDVANÁCT2023

„Liberec, hlavní nádraží,

vystupujte vpravo ve směru jízdy..."

FabLab, FabLab...

„Pěkný hranol dřeva mám,

co já s ním jen udělám?"

FabLab, FabLab...

„UPS! Trošku sem to zadláb!"

Pak laserové plamínky,

fixovaly vzpomínky.

„Jablonec nad Nisou, hlavní nádraží ,

vystupujte vlevo ve směru jízdy...."


Kolektiv autorů


Po stopách sametové revoluce aneb procházka s Procházkou 


Dne 16. 11. se žáci 8. třídy SZŠ spolu se svými učiteli Matějem Čejchanem a Karlem Procházkou vydali do Prahy, aby si připomněli události 17. 11. 1989.  A zde máme zprávy přímo z místa! 

Trasa Vyšehrad - Albertov - Vyšehrad - Národní třída

Momentálně se nacházíme na zastávce metra C Vyšehrad a náš vyučující nám ukazuje fotky ze 17. listopadu a vypráví první část příběhu, jak se on sám jako student účastnil demonstrací.

Dále se vydáváme přes Nuselský most na Albertov a poté na Slavín, kde hledáme hroby slavných osobností. Pak Karel Procházka odvypráví druhou část příběhu ze 17. 11. a my se přesouváme po trase demonstrace na Národní třídu. Tady s mnoha dalšími zapalujeme svíčku jako symbol toho, že i ve velmi drsných dobách je plamen naděje to jediné, co nám nelze vzít. Následně nám Karel odvypráví poslední část příběhu.

“Tato akce proběhla klidněji a rychleji, než kdokoliv z nás předpokládal,” řekl Karel a poté jsme již odjeli na Černý Most, odkud jsme se vrátili do Jablonce - plni dojmů a zážitků z celého dne.


Za 8. třídu Jiří Polák

Vesmírohled “Svobodky” skutečně nahlédl do vesmíru.


Dne 24. 10. se v brzkých ranních hodinách část týmu žáků SZŠ spolu s některými učiteli a rodiči vydala do Prahy - Libuš, aby společně završili několikatýdenní práci na sondě Vesmírohled a vypustili ji spolu se stratosférickým balónem do vesmíru. Tým musel překonat počáteční technické potíže a “za minutu dvanáct” se povedlo balón vypustit. “Drama” ze startu bylo streamováno, takže týmu fandila doslova celá škola. Vše ale nakonec dobře dopadlo…


V úterý 24.10. v 5.20 se dle plánu vydalo pět aut plných dětí, ochotných rodičů a vybraných učitelů na cestu. V autech jeli naši konstruktéři, meteorologové, stopaři, logistici, filmaři i novináři. Čtyři auta mířila do ČHMÚ Praha - Libuš na start sondy a jedno auto na česko-polské pomezí směr Rychnov nad Kněžnou, kam byl matematickým modelem den předem určen dopad sondy. 

Po technických potížích, které náš skvělý šéfkonstruktér z Jablotronu na místě bleskově odstranil, naše vylepšená sonda odstartovala 1 minutu před uzavřením časového letového okna pro start !!! Toto “drama” bylo streamovaným přenosem vysíláno do školy.


Vesmírohled si to namířil do Polska a cestou dosáhl maximální výšky 27 km. Podpůrně sondu sledovalo pět radioamatérů z celé ČR a díky nim všechny týmy v jedoucích autech viděly on-line polohu sondy i všech našich aut na mobilní aplikaci. V závěrečné fázi náš tým stopařů v Polsku nasnímal mobilní anténou napojenou na notebook přesnou polohu sondy těsně před dopadem. I tam jsme díky duchapřítomnosti stopařů překonali technické obtíže a v poslední chvíli před dopadem získali přesné GPS souřadnice sondy. Ta dopadla do měkkého pole vedle polské farmy v obci Skrzynka, kam za našimi stopaři během necelé hodiny dorazila i auta jedoucí z Prahy.


Cca kolem 13.00 byla sonda stopařskou trojicí v přímém streamovaném přenosu do školy za potlesku všech přítomných vyzvednuta z pole. Všem se nám ulevilo a díky dopadu do měkkého přežila i kamera, která nasnímala přes 2800 snímků, a kromě brouků v hlíně jsme tak skutečně nahlédli i do vesmíru, a to snímkem, za který by se nemusela stydět ani NASA :-)


Do sondy byl vložen také kinofilm, který zaznamenal i jednu částici kosmického záření. Nyní nás čeká zpracování všech snímků, dat ze sondy, příprava prezentací, tvorba dokumentárního filmu i několika článků o dobývání stratosféry žáky ze Svobodky.


Všem, kteří se jakkoliv podíleli, patří obrovský dík.

Tým SZŠ SobotníciBeseda se senátorem

 

V pátek 3.11. 2023 naši školu navštívil senátor Václav Láska. Strávil jednu hodinu s 8. a 9. třídou. Během této besedy se žáci mohli pana senátora ptát na své otázky. Objevovaly se dotazy ohledně sportu, osobního života, práce i mezinárodní situace. Pan Láska žákům vysvětlil, proč si tuto práci vybral a co obnáší. V průběhu besedy padly zajímavé názory, které určitě mnoha žákům otevřely oči. Během celé akce panovala klidná a často i vtipná atmosféra. 


Senátor Láska beseduje

Živá knihovna povolání

 

Dne 31. 10. 2023 proběhla v prostorách jabloneckého Eurocentra akce s názvem “Živá knihovna povolání”, kterou navštívila i 9. třída naší školy.

Akce se konala za přítomnosti náměstkyně primátora Jany Hamplové. Šlo o prezentaci různých profesí. Představil se zde např. Jablotron, ABB, Preciosa, ale také Policie ČR nebo jablonecká nemocnice. Představitelé firem měli připravenou krátkou prezentaci o různých pracovních pozicích. Součástí bylo i zapojení žáků. Ti si například mohli vyzkoušet oděvy nutné pro určitou práci. Čekal je také trenažér bagru u firmy STRABAG. Na konec prezentace byl vždy prostor na dotazy žáků a učitelů. 

Naši deváťáci si akci užili a odnesli si spoustu přínosných informací. 

 

Za 9. třídu SZŠ Jan Zemánek