Stalo se

OSMNÁCTDVANÁCT2023

„Liberec, hlavní nádraží,

vystupujte vpravo ve směru jízdy..."

FabLab, FabLab...

„Pěkný hranol dřeva mám,

co já s ním jen udělám?"

FabLab, FabLab...

„UPS! Trošku sem to zadláb!"

Pak laserové plamínky,

fixovaly vzpomínky.

„Jablonec nad Nisou, hlavní nádraží ,

vystupujte vlevo ve směru jízdy...."


Kolektiv autorů


Po stopách sametové revoluce aneb procházka s Procházkou 


Dne 16. 11. se žáci 8. třídy SZŠ spolu se svými učiteli Matějem Čejchanem a Karlem Procházkou vydali do Prahy, aby si připomněli události 17. 11. 1989.  A zde máme zprávy přímo z místa! 

Trasa Vyšehrad - Albertov - Vyšehrad - Národní třída

Momentálně se nacházíme na zastávce metra C Vyšehrad a náš vyučující nám ukazuje fotky ze 17. listopadu a vypráví první část příběhu, jak se on sám jako student účastnil demonstrací.

Dále se vydáváme přes Nuselský most na Albertov a poté na Slavín, kde hledáme hroby slavných osobností. Pak Karel Procházka odvypráví druhou část příběhu ze 17. 11. a my se přesouváme po trase demonstrace na Národní třídu. Tady s mnoha dalšími zapalujeme svíčku jako symbol toho, že i ve velmi drsných dobách je plamen naděje to jediné, co nám nelze vzít. Následně nám Karel odvypráví poslední část příběhu.

“Tato akce proběhla klidněji a rychleji, než kdokoliv z nás předpokládal,” řekl Karel a poté jsme již odjeli na Černý Most, odkud jsme se vrátili do Jablonce - plni dojmů a zážitků z celého dne.


Za 8. třídu Jiří Polák

Vesmírohled “Svobodky” skutečně nahlédl do vesmíru.


Dne 24. 10. se v brzkých ranních hodinách část týmu žáků SZŠ spolu s některými učiteli a rodiči vydala do Prahy - Libuš, aby společně završili několikatýdenní práci na sondě Vesmírohled a vypustili ji spolu se stratosférickým balónem do vesmíru. Tým musel překonat počáteční technické potíže a “za minutu dvanáct” se povedlo balón vypustit. “Drama” ze startu bylo streamováno, takže týmu fandila doslova celá škola. Vše ale nakonec dobře dopadlo…


V úterý 24.10. v 5.20 se dle plánu vydalo pět aut plných dětí, ochotných rodičů a vybraných učitelů na cestu. V autech jeli naši konstruktéři, meteorologové, stopaři, logistici, filmaři i novináři. Čtyři auta mířila do ČHMÚ Praha - Libuš na start sondy a jedno auto na česko-polské pomezí směr Rychnov nad Kněžnou, kam byl matematickým modelem den předem určen dopad sondy. 

Po technických potížích, které náš skvělý šéfkonstruktér z Jablotronu na místě bleskově odstranil, naše vylepšená sonda odstartovala 1 minutu před uzavřením časového letového okna pro start !!! Toto “drama” bylo streamovaným přenosem vysíláno do školy.


Vesmírohled si to namířil do Polska a cestou dosáhl maximální výšky 27 km. Podpůrně sondu sledovalo pět radioamatérů z celé ČR a díky nim všechny týmy v jedoucích autech viděly on-line polohu sondy i všech našich aut na mobilní aplikaci. V závěrečné fázi náš tým stopařů v Polsku nasnímal mobilní anténou napojenou na notebook přesnou polohu sondy těsně před dopadem. I tam jsme díky duchapřítomnosti stopařů překonali technické obtíže a v poslední chvíli před dopadem získali přesné GPS souřadnice sondy. Ta dopadla do měkkého pole vedle polské farmy v obci Skrzynka, kam za našimi stopaři během necelé hodiny dorazila i auta jedoucí z Prahy.


Cca kolem 13.00 byla sonda stopařskou trojicí v přímém streamovaném přenosu do školy za potlesku všech přítomných vyzvednuta z pole. Všem se nám ulevilo a díky dopadu do měkkého přežila i kamera, která nasnímala přes 2800 snímků, a kromě brouků v hlíně jsme tak skutečně nahlédli i do vesmíru, a to snímkem, za který by se nemusela stydět ani NASA :-)


Do sondy byl vložen také kinofilm, který zaznamenal i jednu částici kosmického záření. Nyní nás čeká zpracování všech snímků, dat ze sondy, příprava prezentací, tvorba dokumentárního filmu i několika článků o dobývání stratosféry žáky ze Svobodky.


Všem, kteří se jakkoliv podíleli, patří obrovský dík.

Tým SZŠ SobotníciBeseda se senátorem

 

V pátek 3.11. 2023 naši školu navštívil senátor Václav Láska. Strávil jednu hodinu s 8. a 9. třídou. Během této besedy se žáci mohli pana senátora ptát na své otázky. Objevovaly se dotazy ohledně sportu, osobního života, práce i mezinárodní situace. Pan Láska žákům vysvětlil, proč si tuto práci vybral a co obnáší. V průběhu besedy padly zajímavé názory, které určitě mnoha žákům otevřely oči. Během celé akce panovala klidná a často i vtipná atmosféra. 


Senátor Láska beseduje

Živá knihovna povolání

 

Dne 31. 10. 2023 proběhla v prostorách jabloneckého Eurocentra akce s názvem “Živá knihovna povolání”, kterou navštívila i 9. třída naší školy.

Akce se konala za přítomnosti náměstkyně primátora Jany Hamplové. Šlo o prezentaci různých profesí. Představil se zde např. Jablotron, ABB, Preciosa, ale také Policie ČR nebo jablonecká nemocnice. Představitelé firem měli připravenou krátkou prezentaci o různých pracovních pozicích. Součástí bylo i zapojení žáků. Ti si například mohli vyzkoušet oděvy nutné pro určitou práci. Čekal je také trenažér bagru u firmy STRABAG. Na konec prezentace byl vždy prostor na dotazy žáků a učitelů. 

Naši deváťáci si akci užili a odnesli si spoustu přínosných informací. 

 

Za 9. třídu SZŠ Jan Zemánek